Stabilizator obornika stosowany jest w rolnictwie do upłynniania gnojowicy oraz działa przeciw tworzeniu się kożucha.
Produktem polecanym do takiego zabiegu jest MekoBioFast. Jest to naturalny, rozpuszczalny w wodzie, nieulegający bioakumulujący polimer. To preparat, łatwy w użyciu do obróbki gnojowicy, nie wymagający dużych nakładów finansowych oraz technologicznych.
Jak ten preparat pomaga w rolnictwie
- ZAPACH– stabilizuje amoniak tworzący się w oborniku, dzięki czemu znacznie zmniejsza zapach w trakcie transportu i rozlewaniu obornika na pole. MekoBioFast zapobiega powstawaniu i emisji siarkowodoru, dwutlenku węgla i metanu.
- ZACHOWANIE SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH– dzięki hamowaniu powstawaniu amoniaku i innych gazów oraz stabilizacji składników gazów nie pozwala na odparowanie i przekształcenie cennych składników odżywczych.
- POSTAĆ PŁYNNA– homogenizuje gnojowicę i utrzymuje ją w fazie płynnej. Skorupę na wierzchu zbiornika i twardy osad może rozpuścić i utrzymać w płynnej postaci. Homogenizowanie gnojowicy nie wymaga mieszania ani żadnej innej mechanicznej ingerencji.
Obornik jest doskonałym nawozem i ekonomicznym rozwiązaniem dla rolników. Jednak niewłaściwe przechowywanie oraz obróbka mogą powodować straty składników odżywczych jakimi są: azot, fosfor, nawet do 75%. Przez stratę tych składników zmniejsza skuteczność obornika. Utrata azotu występuje już przed zawiezieniem obornika na pole.
Po korzystaniu z preparatu użytkownicy zaobserwowali:
- Skorupa i osad zostają rozpuszczone, zbiorniki i magazyny z gnojowicą można łatwo opróżnić bez potrzeby mieszania
- Więcej gnojowicy dostępnej jako nawóz
- Mniej much i gryzoni dzięki zmniejszonej skorupie
- Rury i kanały na gnojowicę pozostają wolne od zatorów
DAWKOWANIE:
- GNOJOWICA BYDLĘCA- na zbiornik 50 m³ należy użyć 1l preparatu
- GNOJOWICA TRZODOWA- na zbiornik 30 m³ należy użyć 1l preparatu
Kolejnym produktem do stabilizacji gnojowicy jest BIOSAN KZ 2000 z firmy Bio Gen. Preparat BIOSAN KZ 2000 przeznaczony jest do poprawy warunków środowiskowych i sanitarnych w obiektach inwentarskich bezściółkowych oraz do mikrobiologicznej obróbki ścieków i nieczystości w oczyszczalniach, lagunach, szambach, zbiornikach gnojówki i gnojowicy, w innych obiektach i urządzeniach o podobnej uciążliwości i obciążeniach (stopniu zanieczyszczeń, skażeń i zakażeń), do poprawy parametrów fizyko-chemicznych i sanitarno-higienicznych zanieczyszczonych zbiorników oraz ujęć wodnych (jezior, stawów, rzek), a także do likwidacji przykrych zapachów i skażeń mikrobiologicznych w otoczeniu takich obiektów.
W skład preparatu wchodzi odżywka startowa oraz odpowiednio zestawiona kompozycja niepatogennych mikroorganizmów o ściśle ukierunkowanym działaniu, powodującym rozpad oraz degradację szkodliwych substancji: amoniaku, azotynów, siarkowodoru, indolu, skatolu, merkaptanów, związków fosforu oraz innych jedno- i wielowęglowych związków organicznych.
Kompozyt mikrobiologiczny posiada zdolności wiązania metali ciężkich, kierowania pożądanymi procesami fermentacyjnymi, zmiany
STOSOWANIE
- Preparat stosuje się w ilości 20 gramów na 1 m3 ścieków lub przewidywanych nieczystości co 14 dni.
- Preparat może być stosowany w obecności zwierząt, w tym także wodnych.
- Wyliczoną i odważoną ilość preparatu wsypać do zbiornika lub szamba bądź wprowadzić poprzez zamknięty układ kanalizacji.
Źródło: https://bio-gen.pl/preparaty/biosan-kz-2000/; www.meko.pl